| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | ERIKC |
| Certification: | CE |
| Model Number: | 0445110527 , 0 445 110 527 , 0445 110 527 |
| Minimum Order Quantity: | 1pcs |
|---|---|
| Price: | negotiable |
| Packaging Details: | erikc standard pack |
| Delivery Time: | 1-3 days after payment |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability: | 10000+ |
| Item: | ERIKC 0445110527 For BOS Genuine New Injector | Model Number: | 0445110527 , 0 445 110 527 For BOS Injector |
|---|---|---|---|
| For Nozzle: | DLLA152P2348 , 0 433 172 348 Injector Nozzle | For Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Valve |
| For Engine: | Diesel Engine Car | Gross Weight: | 650-750g/pc |
| Warranty: | 12 Month | Stock: | In Stock, Can Be Shipped Soon |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. | Payment Terms:: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Highlight: | For BOS For Cumins injectors,For BOS fuel injector parts |
||
1 injector detail
| Type: | 0445110527 For BOS common rail diesel Injector |
| Model No: | 0445110527 , 0 445 110 527, 0445 110 527 For BOS diesel Injector |
| Other Injector Parts: | 0445110527 , 0 445 110 527, 0445 110 527For BOS Fuel Injector |
| Injector OEM No: | 0445110527 , 0 445 110 527 , 0445 110 527 For BOS Oil Injection Pump |
| Application For Nozzle: | DLLA150P2439 , 0 433 172 440 Common Rail Nozzle |
| Suit For Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Fuel Tank Injector Valve |
| Auxiliary Injector ball : | F 00V C05 009 , F00VC05009 For BOS Common Rail Valve Ball |
| Car Or Engine Type: | diesel engine car |
| Net Weight: | 600g/pc |
| Gross Weight: | 650-750g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | Neutral packing , ERIKC packing available |
| Warranty: | 12 month |
| Lead Time / Delivery Time: | Within 1-2 days after payment ,you can get goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock, cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
2 injector picture
![]()
![]()
![]()
3 injector FAQ
FAQ: Do I need to get “tuned” if I install high flow injectors?
ERIKC Answer : Yes. Anytime you install larger than stock fuel injectors into your car, some sort of tuning (flash piggy-back, stand-alone, etc.) will need to be performed for your car to run properly.
FAQ: Can you change the flow rate of my injectors?
ERIKC Answer: ERIKC does not modify injector flow rates as a service. Purchasing our high flow injectors is more economical, more convenient, and more reliable than modifying your OE injectors.
FAQ: Do your injectors include installation hardware?
ERIKC Answer: Yes, each injector includes the o rings and copper crush washers necessary for basic installation. Additional hardware (gaskets, seals, fuel lines etc are also available for purchase.
FAQ: What is the difference between side feed and top feed injectors?
ERIKC Answer: The majority of injectors are top feed. Top feed injectors sit under the fuel rail and side feed injectors fit inside the fuel rail. Side feed and top feed injectors cannot be interchanged unless a fuel rail conversion is performed.
4 Contact way
Joe (Manager) ready to reply to your messages
| Email: erikc@liseronozzle.com | ||
| whatsapp :+86 155 1551 5304 | Tel: +86-371-88881753 | |
| Official Website: www.liseronnozzle.com | ||
| Twitter: twitter.com/Liseron_ERIKC | ||
| Linked-in: cn.linkedin.com/in/erikccommonrail | ||
| YouTube: www.youtube.com/c/ZhengJoe | ||
| Facebook: www.facebook.com/Zhengzhou-Liseron-Oil-Pump-Nozzle-Co-Ltd-591765727647204 | ||
| Address: No.129 Changjiang Rd, Zhengzhou, China, 450000 | ||