| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | ERIKC |
| Certification: | CE |
| Model Number: | 0445110445 , 0 445 110 445 , 0445 110 445 |
| Minimum Order Quantity: | 1pcs |
|---|---|
| Price: | negotiable |
| Packaging Details: | erikc standard pack |
| Delivery Time: | 1-3 days after payment |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability: | 10000+ |
| Item: | ERIKC 0445110445 Bico Automobile Piezo Injectors | Model Number: | 0445110445 , 0 445 110 445 For BOS Injector |
|---|---|---|---|
| For Nozzle: | DLLA147P1702 , 0 433 172 044 Injector Nozzle | For Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Valve |
| For Engine: | JAC Refine 2.8I; Foton Light | Gross Weight: | 650-750g/pc |
| Warranty: | 12 Month | Stock: | In Stock, Can Be Shipped Soon |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. | Payment Terms:: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Highlight: | For BOS For Cumins injectors,For BOS fuel injector parts |
||
1 injector detail
| Type: | 0445110445 For BOS common rail diesel Injector |
| Model No: | 0445110445 , 0 445 110 445 , 0445 110 445 For BOS diesel Injector |
| Other Injector Parts: | FORSTINGER E049332000035 For BOS Fuel Injector |
| Injector OEM No: | FORSTINGER E049332000035 For BOS Oil Injection Pump |
| Application For Nozzle: | DLLA147P1702 , 0 433 172 044 Common Rail Nozzle |
| Suit For Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Fuel Tank Injector Valve |
| Auxiliary Injector ball : | F 00V C05 009 , F00VC05009 For BOS Common Rail Valve Ball |
| Car Or Engine Type: | JAC Refine 2.8I; Foton light passenger, Monte Parker, light truck, pickup Foton 4JB1-2.8L,4DA1-2B1 |
| Net Weight: | 600g/pc |
| Gross Weight: | 650-750g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | Neutral packing , ERIKC packing available |
| Warranty: | 12 month |
| Lead Time / Delivery Time: | Within 1-2 days after payment ,you can get goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock, cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
2 injector picture
![]()
![]()
![]()
3 injector FAQ
FAQ: The rail pressure sensor fails, can the engine catch fire? Can ignition affect the engine performance?
ERIKC Answer: When the rail pressure sensor fails (for example, unplug the rail pressure sensor plug), the engine can ignite, which can not be determined, should be considered depending on the specific model, even if the same electronic control system (such as For BOS's CRS2. 0) Some models can be set on fire, and some models can't, depending on the system's control strategy.
FAQ: The injector bushing or gasket is deformed and damaged?
ERIKC Answer: Cause: Incorrect positioning during installation or excessive force during tightening
Remedy: Replace copper sleeve or gasket
FAQ: What are the reasons for black smoke?
ERIKC Answer: injector and related accessories installation failure.
For example, the injector leaks the sealing gasket, the high pressure ejector leaks water, the injector copper leaks, etc.
FAQ: How the boost pressure sensor works
ERIKC Answer: The role of the boost pressure sensor is to detect the intake pressure, and the ECU calculates the intake air flow for injection control.
4 Contact way
Joe (Manager) ready to reply to your messages
| Email: erikc@liseronozzle.com | ||
| whatsapp :+86 155 1551 5304 | Tel: +86-371-88881753 | |
| Official Website: www.liseronnozzle.com | ||
| Twitter: twitter.com/Liseron_ERIKC | ||
| Linked-in: cn.linkedin.com/in/erikccommonrail | ||
| YouTube: www.youtube.com/c/ZhengJoe | ||
| Facebook: www.facebook.com/Zhengzhou-Liseron-Oil-Pump-Nozzle-Co-Ltd-591765727647204 | ||
| Address: No.129 Changjiang Rd, Zhengzhou, China, 450000 | ||