| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | ERIKC |
| Certification: | CE |
| Model Number: | 0445110791 , 0 445 110 791 , 0445 110 791 |
| Minimum Order Quantity: | 1pcs |
|---|---|
| Price: | negotiable |
| Packaging Details: | erikc standard pack |
| Delivery Time: | 1-3 days after payment |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability: | 10000+ |
| Item: | ERIKC Original Injector 0445110791 | Model No: | 0445110791 , 0 445 110 791 For BOS Injector |
|---|---|---|---|
| For Nozzle: | DLLA158P2539 , 0433172539 For BOS Nozzle | For Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Injection Valve |
| For Engine: | Diesel Engine Car | Gross Weight: | 650-750g/pc |
| Warranty: | 12 Month | Stock: | In Stock, Can Be Shipped Soon |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. | Payment Terms:: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Highlight: | For BOS For Cumins injectors,For BOS nozzle injector |
||
1 injector detail
| Type: | 0 445 110 786 For BOS Fuel Injector |
| Model No: | 0445110791 , 0 445 110 791 , 0445 110 791For BOS diesel Injector |
| Other Injector Parts: | 0445110791 , 0 445 110 791 , 0445 110 791 For BOS Cr Fuel Injector |
| Injector OEM No: | 0445110791 , 0 445 110 791 , 0445 110 791 For BOS Oil Injection Pump |
| Application For Nozzle: | DLLA158P2539 , DLLA 158 P 2539 , 0433172539 , 0 433 172 539 Common Rail Nozzle |
| Suit For Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Fuel Tank Injector Valve |
| Auxiliary Injector ball : | F 00V C05 009 , F00VC05009 For BOS Common Rail Valve Ball |
| Car Or Engine Type: | diesel engine car |
| Net Weight: | 600g/pc |
| Gross Weight: | 650-750g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | Neutral packing , ERIKC packing available |
| Warranty: | 12 month |
| Lead Time / Delivery Time: | Within 1-2 days after payment ,you can get goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock, cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
2 injector picture
![]()
![]()
![]()
3 injector FAQ
FAQ:am I install erikc Injectors myself?
ERIKC Answer:Yes – but we don’t recommend it unless you’ve had previous training or experience. Go through a tuner for the best results.
However, if you want to learn to do it yourself, we highly recommend our partner tuning school, as the best place to do so!
If you feel confident enough to DIY, check out our YouTube Instructional Videos to follow along.
FAQ: What size (flow rate) of injectors should I buy?
ERIKC Answer:Fuel injector flow rate depends on the number of cylinders, how much power is desired, and the fuel type being used.
Generally speaking, alcohol type fuels will demand considerably more flow from the injectors for the same power output (approximately 30% more for E85).
A rough estimate on size can be obtained if you know the flow rate of your factory injectors and how much horsepower they can support in your application.
FAQ: How can I clean my fuel injectors?
ERIKC Answer:Under most conditions you should not need to clean your fuel injectors. However if you do, erikc offers this as a service. Contact Us for details.
4 Contact way
Joe (Manager) ready to reply to your messages
| Email: erikc@liseronozzle.com | ||
| whatsapp :+86 155 1551 5304 | Tel: +86-371-88881753 | |
| Official Website: www.liseronnozzle.com | ||
| Twitter: twitter.com/Liseron_ERIKC | ||
| Linked-in: cn.linkedin.com/in/erikccommonrail | ||
| YouTube: www.youtube.com/c/ZhengJoe | ||
| Facebook: www.facebook.com/Zhengzhou-Liseron-Oil-Pump-Nozzle-Co-Ltd-591765727647204 | ||
| Address: No.129 Changjiang Rd, Zhengzhou, China, 450000 | ||