| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | ERIKC |
| Certification: | CE |
| Model Number: | 0445110690 , 0445 110 690 , 0 445 110 690 |
| Minimum Order Quantity: | 1pcs |
|---|---|
| Price: | negotiable |
| Packaging Details: | erikc standard pack |
| Delivery Time: | 1-3 days after payment |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability: | 10000+ |
| Item: | ERIKC 0445110690 Fuel Tank For BOS Injector | Model Number: | 0445110690 , 0445 110 690 , 0 445 110 690 |
|---|---|---|---|
| Application Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Valve | For Nozzle: | DLLA146P2487 0433172487 |
| For Engine: | Auto Engine Car | Shipping Way:: | Neutral Packing , ERIKC Packing Available |
| Highlight: | For BOS For Cumins injectors,For BOS fuel injector parts |
||
ERIKC 0445110690 Fuel Tank For BOS Injector 0 445 110 690 Common Rail Fuel injection 0445 110 690
Injector Detail
| Type: | 0445110690 For BOS Performance Injectors |
| Model No: | 0445110690 , 0445 110 690 , 0 445 110 690 For BOS diesel Injector |
| Injector OEM No: | 0445110690 , 0445 110 690 , 0 445 110 690 Original Common Rail Injector |
| Application For Nozzle: | DLLA146P2487 0433172487 For BOS Diesel Injector Nozzle |
| Suit For Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Fuel Tank Injector Valve |
| Auxiliary Injector ball : | F 00V C05 009 , F00VC05009 For BOS Common Rail Valve Ball |
| Car Or Engine Type: | diesel engine car |
| Net Weight: | 600g/pc |
| Gross Weight: | 650-750g/pc |
| Packaging Details: | Neutral packing , ERIKC packing available |
| Warranty: | 12 month |
| Lead Time / Delivery Time: | Within 1-2 days after payment ,you can get goods within 6-12 day. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
injector picture
![]()
![]()
Injector List
| For BOS injector list | |||||
| 0445110787 | 0445120241 | 0445120070 | 0445110516 | 0445110719 | 0445110403 |
| 0445110064 | 0445120067 | 0445110305 | 0445110521 | 0445110721 | 0445110782 |
| 0445110101 | 0445110367 | 0445110313 | 0445110533 | 0445110734 | 0445110412 |
| 0445110731 | 0445110745 | 0445110332 | 0445110537 | 0445110735 | 0445110416 |
| 0445110293 | 0445110529 | 0445110335 | 0445110538 | 0445110748 | 0445110417 |
| 0445110407 | 0445110395 | 0445110343 | 0445110539 | 0445110752 | 0445110427 |
| 0445110291 | 0445110447 | 0445110345 | 0445110549 | 0445110756 | 0445110446 |
| 0445110409 | 0445110630 | 0445110346 | 0445110623 | 0445110757 | 0445110448 |
| 0445120007 | 0445110526 | 0445110347 | 0445110626 | 0445110766 | 0445110454 |
| 0445120224 | 0445110365 | 0445110355 | 0445110627 | 0445110767 | 0445110462 |
| 0445120170 | 0445110434 | 0445110357 | 0445110628 | 0445110769 | 0445110465 |
| 0445120393 | 0445110527 | 0445110364 | 0445110629 | 0445110654 | 0445110669 |
| 0445120078 | 0445110366 | 0445120163 | 0445120260 | 0445120032 | 0445120020 |
| 0445110672 | 0445110710 | 0445120130 | 0445120228 | 0445120113 | 0445120146 |
| 0445110690 | 0445110717 | 0445120086 | 0445120391 | 0445120114 | 0445120182 |
| 0445110691 | 0445110718 | 0445120212 | 0445120292 | 0445120223 | 0445120074 |
| 0445110693 | 0445110466 | 0445110750 | 0445120338 | 0445120221 | 0445120309 |
| 0445110694 | 0445110481 | 0445110372 | 0445120293 | 0445120192 | 0445120183 |
| 0445110696 | 0445110509 | 0445120226 | 0455120214 | 0445120277 | 0445120084 |
| 0445110380 | 0445110512 | 0445120222 | 0445110358 | 0445120357 | 0445120225 |
| 0445110392 | 0445110515 | 0445120388 | 0445110318 | 0445120238 | 0445120232 |
| 0445110794 | 0445110397 | 0445110334 | 0445120394 | 0445120210 | 0445120304 |
| 0445110796 | 0445110786 | 0445120215 | 0445120244 | 0445120123 | 0445120019 |
| 0445110798 | 0445110528 | 0445110493 | 0445110321 | 0445120397 | 0445120122 |
| 0445110799 | 0445110854 | 0445120266 | 0445120169 | 0445120200 | 0445120121 |
| 0445110824 | 0445110861 | 0445120081 | 0445120160 | 0445120237 | 0445120138 |
| 0445110825 | 0445110862 | 0445120127 | 0445110333 | 0445120247 | 0445120242 |
| 0445110826 | 0445110885 | 0445110376 | 0445110445 | 0445120290 | 0445120139 |
| 0445110827 | 0445110886 | 0445110383 | 0445110494 | 0445120343 | 0445120029 |
| 0445110853 | 0445110887 | 0445110431 | 0445110527 | 0445120022 | 0445120009 |
| 0445110630 | 0445110891 | 0445120265 | 0445120250 | 0445120129 | 0445120014 |
| 0445110631 | 0445110792 | 0445120331 | 0445120059 | 0445120018 | 0445120085 |
| 0445110731 | 0445110633 | 0445120149 | 0445120236 | 0445120396 | 0445120015 |
| 0445110126 | 0445110780 | 0445110359 | 0445120125 | 0445120103 | 0445120010 |
| 0445110290 | 0445110632 | 0445110594 | 0445120231 | 0445120262 | 0445120184 |
| 0445110729 | 0445110356 | 0445120002 | 0445120106 | 0445120156 | 0445110181 |
| 0445110064 | 0445110482 | 0445120191 | 0445120310 | 0445120142 | 0445110189 |
| 0445110101 | 0445110361 | 0445120227 | 0445120060 | 0445120339 | 0445110182 |
| 0445110317 | 0445110432 | 0445120213 | 0445120255 | 0445120325 | 0445120161 |
| 0445120102 | 0445120110 | 0445120083 | 0445110069 | 0445110791 | 0445110190 |
| 0445120199 | 0445120164 | 0445120150 | 0445110105 | 0445110107 | 0445110171 |
| 0445120204 | 0445120071 | 0445110059 | 0445110106 | 0445110108 | 0445120090 |
| 0445110230 | 0445120134 | 0445110070 | 0445120289 | 0445110170 | 0445120091 |
| 0445110150 | 0445120024 | 0445110397 | 0445110798 | 0445120126 | 0445120048 |
| Denso injector list | |||||
| 095000-505# | 095000-810# | 095000-622# | 095000-638# | 095000-829# | 095000-014# |
| 095000-670# | 095000-636# | 095000-178# | 095000-551# | 095000-776# | 095000-121# |
| 095000-547# | 095000-521# | 095000-639# | 095000-522# | 095000-593# | 095000-023# |
| 095000-890# | 095000-550# | 095000-650# | 095000-873# | 095000-525# | 095000-612# |
| 095000-066# | 095000-679# | 095000-548# | 095000-592# | 095000-555# | 095000-045# |
| 095000-534# | 095000-659# | 095000-536# | 095000-865# | 095000-593# | 095000-607# |
| 095000-801# | 095000-887# | 095000-535# | 095000-829# | 095000-634# | 095000-628# |
| 095000-635# | |||||
| For Delp injector list | |||||
| EJBR06101D | EJBR05301D | EJBR03301D | EJBR01901Z | EJBR02801D | EJBR02901D |
| EJBR03001D | EJBR02401D | EJBR03701D | EJBR02301Z | EJBR03601D | EJBR02501Z |
| EJBR00901Z | EJBR01801A | EJBR01801Z | EJBR04001D | EMBR00101D | EJBR01401Z |
| EJBR01201Z | EJBR04101D | EJBR05501D | EJBR02101Z | EJBR05101D | EJBR03101D |
| EJBR01701Z | EJBR05102D | EJBR04601D | EJBR02601Z | EJBR04501D | EJBR04701D |
| EJBR03401D | |||||
Hot Product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand "HAOTENG" and "DYD", we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
![]()
Injector FAQ
FAQ: Do we modify injectors to increase the flow?
ERIKC Answer:Very few injectors can be modified to increase the flow and still work correctly. Usually the spray patterns will be poor and their flow rates will be very mismatched after modierikcation.
The only injectors we currently modify are the pink or blue top-feed Denso's and the yellow side-feeds that are used in the late model Subaru. These will typically flow within a few percent of one another after modierikcation. We perform this operation using a lathe or mill to prevent injector damage. See our Subaru Mods page page for pricing.
FAQ: Can stuck injectors that have sat for years be serviced?
ERIKC Answer:Injectors that are stuck closed due to non use for long periods can usually be serviced. We have better than a 95% success rate of getting them back up to spec.It sometimes takes an extra day or two in the shop for these. In some cases, corrosion has damaged them to a point where they can not be saved.