| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | ERIKC |
| Certification: | CE |
| Model Number: | F00VC01514 F 00V C01 514 |
| Minimum Order Quantity: | 1pcs |
|---|---|
| Price: | negotiable |
| Packaging Details: | erikc standard pack |
| Delivery Time: | 1-3 days after payment |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability: | 10000+ |
| Type: | ERIKC F00VC01514 High Quality Nozzle Injector Type Valve | Model No: | F00VC01514 , F00V C01 514 , F 00V C01 514 |
|---|---|---|---|
| OEM No: | FOOVC01514 , FOOV C01 514 , F OOV C01 514 | For Injector: | 0445110569 , 0445 110 569 , 0 445 110 569 |
| For Car Engine: | Diesel Engines | Material:: | High-speed Steel |
| Warranty: | 12 Month |
F00VC01514 FOOVC01514 Diesel Engine Injector Control Valve Assembly F00V C01 514 F 00V C01 514 FOOV C01 514 New Diesel Injector Control Valve F OOV C01 514 for 0445110569
Valve Introduction
| ITEM: | F00VC01514 High Quality New diesel Diesel Common Rail Control Valve Set Assembly |
| Model No: | F00VC01514 New High Performance Diesel Fuel Assembly |
| OE No: |
F00VC01514 , F00V C01 514 , F 00V C01 514 FOOVC01514 , FOOV C01 514 , F OOV C01 514 Diesel Injector Control Valve |
| Application For Injector: |
0445110569 , 0445 110 569 , 0 445 110 569 Common Rail Fuel Injector Assembly |
| for engine |
For Diesel Fuel Engines |
| Net Weight: | 35g/pc |
| Gross Weight: | 45g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1 piece/box |
| Box Size: | 12.5(cm)*2.5(cm)*2.5(cm) |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment , you can receive goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock , cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL , FedEx , UPS , TNT , EMS , ARAMEX , By Air. |
| Payment Terms: | T/T , Western Union , MoneyGram , PayPal , Ect. |
| Current Export Market: | South/North America , Europe , Mid East , Africa , Asia , Australia. |
Valve Picture
![]()
![]()
Other ERIKC Valve List
| For BOS Valve | |||||
| F00VC01001 | F00VC01033 | F00VC01306 | F00VC01328 | F00VC01004 | F00VC01311 |
| F00VC01003 | F00VC01034 | F00VC01309 | F00VC01334 | F00VC01011 | F00RJ01714 |
| F00VC01005 | F00VC01038 | F00VC01310 | F00VC01338 | F00VC01016 | F00VC01344 |
| F00VC01007 | F00VC01043 | F00VC01312 | F00VC01346 | F00VC01036 | F00VC01348 |
| F00VC01376 | F00VC01377 | F00VC01331 | F00VC01363 | F00VC01380 | F00RJ01479 |
| F00VC01386 | F00VC01353 | F00VC01054 | F00VC01336 | F00VC01383 | F00RJ02004 |
| F00VC01324 | F00VC01024 | F00VC01052 | F00VC01320 | F00VC01367 | F00VC01329 |
| F00VC01013 | F00VC01044 | F00VC01313 | F00VC01347 | F00VC01037 | F00VC01023 |
| F00VC01015 | F00VC01045 | F00VC01315 | F00VC01349 | F00VC01046 | F00RJ01747 |
| F00VC01022 | F00VC01051 | F00VC01321 | F00VC01352 | F00VC01053 | F00RJ01533 |
| F00VC01358 | F00VC01365 | F00VC01359 | F00VC01057 | F00VC01301 | F00RJ02266 |
| F00RJ00005 | F00RJ01222 | F00RJ01683 | F00RJ01924 | F00RJ00834 | F00RJ01819 |
| F00RJ00339 | F00RJ01278 | F00RJ01692 | F00RJ01941 | F00RJ02103 | F00RJ01657 |
| F00RJ00375 | F00RJ01329 | F00RJ01704 | F00RJ01945 | F00RJ02130 | F00RJ02377 |
| F00RJ02449 | F00RJ02056 | F00RJ02067 | F00RJ01176 | F00RJ02472 | F00RJ02429 |
| F00RJ02466 | F00RJ00218 | F00RJ02454 | F00RJ02278 | F00RJ01129 | F00RJ02506 |
| F00RJ00399 | F00RJ01334 | F00RJ01727 | F00RJ02005 | F00RJ02175 | F00RJ02410 |
| F00RJ00420 | F00RJ01428 | F00RJ01865 | F00RJ02012 | F00RJ01159 | F00RJ02213 |
| F00RJ00447 | F00RJ01451 | F00RJ01895 | F00RJ02035 | F00RJ01218 | F00VC01357 |
| F00VC01354 | F00VC01371 | F00VC01368 | F00VC01360 | F00RJ02806 | F00VC01323 |
| F00VC01356 | |||||
| Denso Valve Plate | |||||
| 02# | SF03 | 04# | BF11 (05#) |
06# | VP22# |
| 07# | 10# | VP12# | 18# | 19# | 517# |
| BF23 | 29# | 31# | 36# | 501# | |
| Denso Valve Rod | |||||
| 5004 | 6592 | 6222 | 7100 | 7210 | 6120 |
| 5226 | 5215 | 6700 | 6845 | 5230 | 8100 |
| 1212 | 5525 | 1213 | 5801 | 1214 | 6070 |
| 6790 | 0541 | 5511 | 5635 | 6471 | 5600 |
| 1654 | 6980 | 1211 | 1215 | ||
| For Delp valve | |||||
| 9308-621A | 9308-618C | 9308-622B | 9308-622A | 9308-621C | 9308-625C |
| 9308-621B | 9308-618B | 9308-622C | |||
About Company
All products are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures in order to ensure high quality. Our products are well selling in America(North and South America), Europe, Southeast Asia, the Middle East, Africa and other countries all over the world.
Our expertise lies in the complete design and manufacturing diesel engine parts. Our capabilities include fuel injection pumps, fuel injectors, nozzles, plungers, delivery valve, rotor heads and related engine parts.
Welcome for your any inquiries, we shall assure you the best quality and lowest price.
Its main products are: diesel engine fuel system: oil pump, fuel injector, fuel injector, sensor, solenoid valve, common rail valve assembly, pressure relief valve, measurement unit, etc. Bulk supply, favorable price, longer three guarantees, focusing on production and serving customers.
The company has always adhered to the values of unifying corporate efficiency and social interests, fully embodying good professional ethics and the entrepreneurial spirit of having the courage to assume social responsibilities. Enhance its competitive advantage with more socially responsible organizational behavior, commit to becoming an outstanding corporate citizen, and contribute to the development of society.
![]()
Company Advantage
1.Quality
We can guarantee that our products have passed the strict test before ship to customers,that's why our products enjoying good sales both home and abroad.
2.Reply
Within 1-2 hours from the time received your inquiry.
3.Delivery time
Within 1-5 working days by DHL FeDex,TNT,EMS,UPS etc.
4.Customized products
All our products can be customized incuding logo,package according to customer's requirement.
5.Term of payment
We can accept T/T, Western Union,Paypal, online payment. (online payment offer T/T, VISA, MasterCard, e-checking).
ERIKC Market
With the company's decades of development, we have relied on excellent product quality, high-quality service, and a stable logistics system. Our products have been sold all over the world.
We have exported more than 100 countries, such as the United States, Germany, Australia, Canada, Spain, Russia, Africa, Singapore, Thailand, Pakistan, India, etc
![]()
Injector FAQ
1. Q: How many years has your company in the auto parts business filed?
A: With more than 10 years of engine parts experience.
2. Q: Can your company customized products?
A: Yes. Welcome to your inquiry for customizing. We can provide a customized logo for products and packages.
3. Q: What is your terms of package?
A: Original/Neutral/Customized PackingRegardless of the packaging,the goods are packaged in wooden boxes or pallets forprotection.
4. Q: What is your sample policy?
A: lf we have stock, we can provide samples, but the customer must pay the sample fee and express fee.
5. Q: ls it possible to request a quotation for a product that is not shown on thisplatform?
A: Yes,please send us the exactly part number of the product and we will check
Contact US
![]()